İptal Ve İade Talepleri

1- Siparişim eksik çıktı, ne yapmalıyım?


Siparişler, kargoya verilmeden önce son kez kontrol edilir ve eksiksiz olarak kargoya verilir. Eğer siparişinizin eksik olduğunu düşünüyorsanız; kargo yetkilisinin yanında paketi açıp zabıt tutturunuz. Durumu sipariş numaranız ile Müşteri Temsilcisi ile iletişime geçiniz. Unutmayın, imza atarak ürünü teslim aldığınızda; kargo firmasının görevini tam olarak yerine getirdiğini kabul etmiş sayılırsınız...

 

2- Ürünüm kargo sırasında hasar görmüş, ne yapmalıyım?


Ürünü teslim alırken paketi açınız ve içindekileri kontrol ediniz. Eğer ürünün zarar gördüğünü düşünüyorsanız, lütfen kargo yetkilisine zabıt tutturup ürünü teslim almayınız veMüşteri Temsilcisi ile sipariş numaranızla birlikte iletişime geçiniz. Unutmayın, imza atarak ürünü teslim aldığınızda; kargo firmasının görevini tam olarak yerine getirdiğini kabul etmiş sayılırsınız...

 

3- Ürünü iade etmek istiyorum, nasıl bir prosedür izlemeliyim?


Satın almış olduğunuz bir ürünü yedi (7) günlük süre içinde iade edebilirsiniz. İade edilecek ürünün kesinlikle kullanılmamış olması, ticari vasıflarını yitirmemiş olması, ambalaj ve içeriklerinin tam olması gerekmektedir. Müşteri, ürünü teslim aldığı gibi iade etmekle yükümlüdür. Böyle bir durumda, iade isteğinizi belirken bir dilekçe, ürün ve faturanızı firmamıza kargo ile gönderebilirsiniz. Gerekli incelemeler yapılıp iadesinde kusur olmadığı birimlerimizce onaylandıktan sonra, 2 hafta içinde ürün fiyatı hesabınıza veya kredi kartınıza geri yatacaktır. Bu işlemler sırasında oluşacak kargo ücretleri müşteriden kesilecektir. Muzikdukkani; üründe ve ambalajında herhangi bir açılma, bozulma, kırılma, tahrip, yırtılma, kullanılma ve sair durumları tespit ettiği hallerde ve ürünün müşteriye teslim edildiği andaki hali ile iade edilememesi halinde ürünü iade almayacak ve bedelini iade etmeyecektir... İade ayrıntıları için tıklayınız.

 

4- Gönderdiğiniz ürün defolu çıktı - arızalandı, ne yapmalıyım?


Ürün müşteriye ulaştıktan sonra ortaya çıkabilecek arızalar için, ürünün marka-modeli ve sipariş numarası bilgileri ile Müşteri Temsilcisi ile iletişime geçiniz.

Kulanıcı hataları dışında arızalanan veya defolu çıkan ürünlerin, geri iade veya ürün değişiminde kargo ücreti tarafımızca karşılanır. Kargoyu karşı ödemeli olarak "Aras Kargo" firmasıyla göndermelisiniz!..

 

5- Sipariş İptali           

  

Vermiş olduğunuz siparişin iptali veya ürün değişikliği konusundaki taleplerinizi siparişinizi oluşturduğunuz gün içersinde 10:30 - 19:30 saatleri arasında 0530 284 34 74  numaralı telefonumuzdan MuzikReyonu.Com müşteri ilişkileri birimine ulaşarak gerçekleştirebilirsiniz. Bu talebinizi aynı zamanda info@muzikreyonu.com 'a sipariş numaranız ile iletirseniz müşteri ilişkileri birimimiz sizinle bağlantıya geçerek talebinizi gerçekleştirecektir. 

 

6- İADESİ VE DEĞİŞİMİ MÜMKÜN OLMAYAN ÜRÜNLER

 

* Orijinal ambalajı açılmış, bozulmuş ve ticari vasfını yitirmiş ürünler.

* Ürün içeriğinde yazılım içeren ürünler. (Ses Kartı vb..)

* Kurulumu yapılmış ürünler. (Piyano, Davul vb..)

* Hijyenik açıdan tehlike arz edebilecek ürünler. (Nefesli Enstrümanlar, Mikrofonlar, Kulaklıklar vb..)

* Faturası ile birlikte gönderilmeyen ürünler.

* Koruyucu mataryel ve jelatinleri sökülmüş olan ürünler.

 

İade ve Değişimi mümkün olmayan ürün gruplarında, ürünü kargodan “teslim almadan” iade edebilir ya da değişimini talep edebilirsiniz. İlgili ürünlerin teslim alınması iade ve değişim hakkını tamamen ortadan kaldıracaktır.
 

7- ÜRÜN DEĞİŞİM VE İADELERİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

 

* Ürünler mutlaka siz gönderildiği gibi, taşıma esnasında hasar almayacak şekilde paketlenmiş olması gerekmektedir.

* Ürünün orijinal kutusu yada ambalajı üzerine herhangi bir etiket yada bant yapıştırılmamış olması gerekmektedir.

* Satın almış olduğunu ürünü göndermeden önce mutlaka “Destek” ekibimiz ile iletişime geçerek bilgi veriniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.